गेसो सभापति गुरुङ सम्मानित

April 27th, 2011

राजेश राई / एचकेनेपाल डट कम-
काठमाडौं, गोरखा भूतपूर्व सैनिक संघ (गेसो)का सभापति पदमबहादुर गुरुङ सम्मानित भएका छन्।

अन्याय र बिभेदमा पारिएका बिट्रिस गोरखा सैनिकहरुलाई बेलायत सरकारबिरुद्ध कानुनी लडाई लडेर न्याय दिलाए बापत सभापति गुरुङलाई वीर झागल गुरुङ स्मृति रमा-कृष्ण जनजाति उन्नयन पुरस्कारबाट सम्मान गरिएको हो।

रमा-कृष्ण सृजना प्रतिष्ठानले राजधानीको प्रज्ञाभवनस्थित सभाहलमा गरेको बिशेष सम्मान कार्यक्रममा सभापति गुरुङलाई राष्ट्रकवि माधवप्रसाद घिमिरेले सम्मानपत्र र दोसल्ला ओढाएर सम्मान गरेका थिए।

स्याङ्जा फेदीखोलाको तल्लो कुडुलेमा लसबहादुर गुरुङ्ग माता शुभा गुरुङको कोखाबाट बि.सं. २०११ मा जन्मिएका गुरुङले चालिसको दशकदेखि अन्यायमा परेका गोरखा सैनिकहरुको हक हितका लागि अहोरात्र गरेको बिशिष्ट योगदान कदर गदै सम्मान गरिएको प्रतिष्ठानले जनाएको छ।

‘आपफ्नो व्यक्तिगत जिन्दगीलाई तिलाञ्जली दिएर सारा गोर्खालीहरुको निम्ति अहोरात्र खटिरहेको व्यत्तिलाई सम्मान गर्न पाउदा खुसी लागेको छ’ आयोजकको तर्फबाट महेन्द्र गुरुङले भने। ‘प्रजातन्त्रको पुन स्थापना लगत्तै २०४७ असार २७ गते सभापति गुरुङको नेतृत्वमा स्थापना भएको गेसोले यस गोरखा भूतपूर्व सैनिक सघंहरुको हकहितको लागि निरन्तर काम गदै आएको छ।

सम्मान कार्यक्रममा राष्ट्रकवि माधवप्रसाद घिमिरले सभापति गुरुङ्गलाई सम्मान गर्न पाउंदा खुसी लागेको बताए। ‘अन्यायमा परेका गोरखाहरुको अहोरात्र लड्ने नायकलाई सम्मान गर्न पाएकोमा मलाई खुसी लागेको छ’ उनले भने, ‘उहाँलाई सम्मान गर्न पाउनु मेरो पनि अहोभाग्य हो।’

सम्मान कार्यक्रममा बोल्दै सभापति गुरुङले गोरखा सैनिकहरुको पक्षमा निरन्तर लडि रहने बताए। ‘यो लडाईमा कैयन अप्ठ्यारो दिनहरु बिताएको छु, जति अप्ठ्यारो आएपनि निरन्तर लडिरहेने छु’ उनले भने। सभापति गुरुङले आफूले पाएको सम्मान गोरखा आन्दोलनका आफ्ना सहकर्मीहरुप्रति समर्पण गरिएको घोषणा समेत गरे । ‘यो लडाई म एकजनाले मात्रै लडेका होईन, मलाई साथ दिने गेसो परिवारका सबै सहकर्मीहरुप्रति समर्पण गर्न चहान्छु, यो मेरो मात्रै होईन सारा गेसो परिवारको खुसी हो’ उनले भने, ‘मेरो वा गेसको विजय सबै नेपालीहरुको विजय हो।’

कार्यक्रममा सभापति गुरुङले गेसोले अब वास्ताविक अर्थमा राष्ट्रिय स्वाधीनतको लडाई लड्ने पनि बताए । ‘बेलायतले अन्तर्राष्ट्रिय कानुनको खिल्ली उडाउदै गोर्खालीहरुलाई युद्धमा पठाएको छ। अब हामी बेलायतसंग हाम्रा पुर्खाहरुको एक एक रगत, पसिना र आशुको मुल्य माग्नेछौं,’ उनको भनाई थियो।

कार्यक्रममा वरिष्ठ साहित्यकार डा. अभि सुबेदी, प्रज्ञा प्रतिष्ठानका उपकुलपति गंगाप्रसाद उप्रेती लगायतले गुरुङलाई बधाई दिएका थिए। कार्यक्रममा गेसोका उपसभापति कृष्णकुमार राई, कोषाध्याक्ष जितबहादुर राई, केन्द्रीय सदस्य देबीमाया पुनलगायतको उपस्थिति रहेको थियो। गेसोका उपसभापति कृष्णकुमार राईले जिन्दगीका सभापति गुरुङ सम्मानित भएकोमा खुसी व्याक्त गरे।

Recent Videos:

Popularity: 6%

Entry Filed under: Gurkha News

1 प्रतिक्रिया / Comment आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Add your own

 • 1. Bikar Rai  |  May 4th, 2011 at 5:05 am

  Congratulation to Padam Gurung.

  Thanks for GESO teams and his leadership.

  GESO’s fight is all British Gurkhas fight. This fight is not over.

  GESO must start to focus on “Gurkha Memorial Ground” in Kathmandu, Nepal. GESO must invite and include to India Embassy, British Embassy, Tamangsil, magarati, Kirat Rai Yayokkha, Kirat Yankthung Chumlung and Nepal government in this task. They have to do contribution in Land, financial support, artitechture-desing and management sector.

  “Gurkha Memorial Ground” will be used for one memorial day celebration in annually.

  Gurkha memorial day must be recognize by Nepali constitution and law in Nepal.

  Gurkha memorial ground must have (1) British Gurkha war memorial Statue (2) people sitting area (3) Parade ground (4) Garden with verity flowers or Red Puppies (4) Toilets (5) Drinking waters (6) Guard & custodian house (7) Parking area (8) Barwire sorrounding and main huge Gurkha symbolic gates.

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in April, 2011

Most Popular Posts

More news....