तमु खेमा लिपिको अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन सकियो

May 27th, 2011

एचकेनेपाल डट कम संवाददाता -
बुटवल, तमु भाषा तथा खेमा लिपिको अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन आठ बुदे लुम्विनी घोषणा पत्र जारी गर्दै सकिएको छ।

सम्मेलनले तमू जातिको प्रस्तावित लिपिको रुपमा रहेको खेमा लिपिलाई तत्काल तमूहरुको लिपिको रुपमा मान्यता दिनु पर्ने सहित नौ बुदे मागलाई आगडि सारिएको छ।

नयाँ सविधानमा पहिचानको सहितको तमूवानका लागि पनि पहिचानको रुपमा रहेको खेमा लिपिलाई तमू लिपिको रुपमा मान्यता पाउनुपर्ने माग गरिएको छ। त्यस्तै विभिन्न विज्ञ सहितको तमू भाषा लिपिका लागि संस्था निर्माण गर्न र बहुभाषिक शिक्षा नितिमा तमू भाषा तथा खेमा लिपि समावेश गरि तत्काल लागु गर्न राज्यसग माग गरिएको छ।

मातृभाषा सम्वन्धी हरेक आन्दोलनलाई ऐक्यबद्धता जाहेर गर्दै सम्मेलनले बहुभाषिक शिक्षा नितिका लागि राष्ट्रिय स्तरको गोष्ठी आयोजना गरि भाषा लिपिलाई नयाँ संविधानको राज्य पुनर्सरचनाको खाकाको आधार बनाउन सकिने प्रस्ताव पनि गरिएको छ। नेपाल सहित भारत, भुटान र सिक्कमको तमू खेमा लिपिको विज्ञहरु सहित २५० प्रतिनिधि सहितको भेलाले यस्तो निर्णय गरेको हो।

सम्मेलनको तमू छोंज धीको संस्थापक अध्यक्ष प्राध्यापक गणेश बहादुर तमूले उदघाटन गरेका थिए। उदघाटन समारोहमा बोल्दै उनले आफ्नो तमूहरुको लिपिको रुपमा खेमा लिपिले मान्यता पाउनेमा शंका नरहेको बताए। उनले पहिचानका लागि खेमा लिपिले तमूवानको पहिचान दिनका लागि उलेख्य हुने दावी पनि गरे। पहिचानका लागि लिपिको कुरा उठिरहेको समयमा तमु संस्थाहरु र राज्यले तमूका लिपिको रुपमा खेमा लिपिलाई मान्यता दिन हिकिच्याउन नहुने उनले बताए।

अखिल सिक्किम तमू वौद्ध संघ सिक्किमका महासचिव देव तमूले प्रवासी सिक्किममा खेमा लिपिलाई राज्यले मान्यता दिइसकेको अवस्थामा नेपालमा मान्यता पाउन नसक्नु दुःखद भएको बताए। तमू छोज धी भुटानका महासचिव कर्म तमूले अन्तर्राष्ट्रिय रुपमा फैलिएको खेमा लिपिलाई नेपालमा नै हेपाहा प्रवृतिले हेरिनु गुरुङहरुमाथि कै अपमान भएको भन्दै यसका लागि राज्यलाई दवाव दिनुपर्नु बताए। तमू सेवा समिति दिल्लीका अध्यक्ष आर वि तमूले खेमा लिपिलाई नेपालमा भन्दा भारतमा मान्यता दिइनु राज्यका लागि लाजमर्दो कुरा भएको बताए।

कार्यक्रममा तमू खेमा लिपिका प्रवर्तक बालनरसिह तमू, तमू भाषा विद रत्न बहादुर तमू, तमू पे ल्हु संघका केन्द्रिय अध्यक्ष भुवन सिंह तमु, नेपाल तमू विद्यार्थी छोज धी केन्द्रिय अध्यक्ष जि एस तमू लगायतले वोल्दै राज्यले तमूको लिपिको रुपमा मान्यता दिन माग गरे।

कार्यक्रम तमू भाषा तथा खेमा लिपि विकास केन्द्रिय अध्यक्ष केवी तमूको अध्यक्षता, महासचिव भिम तमूको सञ्चालन तथा उपाध्यक्ष मोहन तमूको स्वागतमा भएको थियो।

अन्तर्राष्ट्रिय समिति गठन
तमु भाषा तथा खेमा विकास केन्द्रिय समितिको आयोजनामा भैरहवामा भएको अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलनले अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा समन्वय गर्नका लागि भन्दै अन्तर्राष्ट्रिय समन्वय समिति बनाएको छ। अन्तर्राष्ट्रिय तमु (गुरुङ­) खेमा लिपि समन्वय समित नाम दिइएको समितिको अध्यक्ष खेमा लिपिका प्रवर्तक बालनरसिह तमु रहेका छन्। त्यस्तै उपाध्यक्ष तमु सेवा समिति दिल्लीका अध्यक्ष रन बहादुर तमू, महासचिवमा तमु भाषा तथा खेमा लिपि विकात समितिका महासचिव भिम प्रसाद तमु, सचिवमा सिक्किमका मेघराज तमू, कोषाध्यक्षमा मोहन लाल तमु, सदस्यहरुमा तमु छोज धी भुटानका महासचिव कर्म तमु, सिक्किमका रुपराज तमु रहेका छ। यो समितिले तमू खेमा लिपिलाई अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा नै प्रचार गरि विकास र सवर्द्धनमा गर्नेछ।

Recent Videos:

Popularity: 10%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in May, 2011

Most Popular Posts

More news....