२१ जना जेहेन्दार तमु विद्यार्थीहरुलाई छात्रवृत्ति

May 27th, 2011

२१ जना जेहेन्दार तमु विद्यार्थीहरुलाई छात्रवृत्ति
हुम तमु / एचकेनेपाल डट कम-
पोखरा, तमु सांस्कृतिक प्रतिष्ठानद्वारा यही जेष्ठ १४ गते पोखराको शक्तिघाटमा रहेको तमु प्हे ल्हू सघंको सभाकक्षामा एक औपचारिक समारोहको आयोजना गरी वाषिर्क रुपमा प्रदान गदै आएको कूल १० वटा शिर्षहरुमा स्थापना गरिएको छात्रवृत्ति मेरीट लिष्टको आधारमा छनौट गरिएका विभिन्न जिल्लाहरुमा रहेका सार्वजनिक विद्यालयमा अध्यनरत कक्षा ८,९ र १० का २१ जना जेहेन्दार तमु विद्यार्थीहरुलाई प्रदान गर्ने भएको छ।

प्रतिमहिना जनही रु ६६६ को दरले एक वर्षको एक मूष्ट रु ८००० प्रति विद्यार्थी दिइने छ। तमु धीँ युके छात्रवृत्ति, स्व.हर्कमान स्मृति छात्रवृत्ति, मकर तमु छात्रवृत्ति, कमल तथा पुनम छात्रवृत्ति, खुशीमान तथा मिना तमु छात्रवृत्ति, स्व.लालकाजी स्मृति छात्रवृत्ति, स्व.मन प्रसाद स्मृति छात्रवृत्ति, हिमाल तथा हेमा तमु छात्रवृत्ति, दिलिप तथा हेमा तमु छात्रवृत्ति र तमु धीँ नागोमा जापान छात्रवृत्ति शिर्षमा स्थापित अक्षयकोषको व्याज रकमबाट प्रतिष्ठानले छात्रवृति प्रदान गर्दै आएको छ।

यस पटकको छात्रवृत्ति पर्वत, स्याङ्गजा, कास्की, तनहूँ, लमजुङ्ग, गोर्खा र ओखलढुङ्गा जिल्लाका विद्यार्थीहरुले प्राप्त गर्ने भएका छन्।

“उच्च शिक्षा हाम्रो लक्ष्य” भन्ने नारासहित तमुका बालबालिकाहरुलाई शिक्षातर्फ आकर्षण गर्नको लागि यस प्रतिष्ठानले विभिन्न प्रोत्साहन मूलक कार्यक्रमहरुको आयोजना गर्दै आइरहेको छ। वि.सं. २०६६ सालदेखि वितरण गर्दै आइरहेको यस छात्रवृत्ति लाई गत वर्षसम्म सम्वन्धित विद्यालयहरुमानै गएर वितरण गर्ने गरिन्थ्यो भने यस वर्षदेखि पोखरामा नै औपचारिक कार्यक्रमको आयोजना गरी वितरण गर्ने भएको छ।

छात्रवृत्तिको लागि प्राज्ञिकहरुको एउटा निष्पक्ष छनौट कमिटि गठन गरि प्रत्येक वर्ष पौष महिनामा सार्वजनिक विद्यालयमा अध्ययनरत कक्षा ७ का विद्यार्थीहरुविच स्वस्थ प्रतिस्पर्धा गराइन्छ र छनौट भएमा विद्यार्थीहरुलाई कक्षा ८, ९, र १० सम्म सो छात्रवृत्ति प्रदान गर्ने गरीन्छ । गत वर्षपौष ३ गते प्रा. डा. विरेन्द्र सिहं गुरुङ्गको संयोजकत्वमा गठित ५ सदस्यीय छनौट कमिटिले छनौट परीक्षा सम्पन्न गरेको थियो।

कास्की जिल्लास्तरिय प्रथम राजु थापा सितोरियो कराँते प्रतियोगिता हुने
हुम तमु पोखरा, जेठ २७ र २८ गते लेकसाइडमा कास्की जिल्ला स्तरिय प्रथम राजु थापा सितोरियो कराँते प्रतियोगिता हुने भएको छ।

प्रतियोगिता गर्न तीन वर्षको लागि गैरआवासीय नेपाली संघ जर्जिया अमेरिकाका अध्यक्ष राजु थापाले प्रायोजन गर्नुहुने सितोरियो कराँते संघ कास्कीका अध्यक्ष फत्तबहादुर गुरुङले जानकारी दिनुभयो।

गैरआवासीय नेपाली संघ जर्जियाका अध्यक्ष राजु थापा र सितोरियो कराँते संघ कास्कीका अध्यक्ष फत्तबहादुर गुरुङ, लेकसाइड डोजोका प्रशिक्षक राजेश तामाङ विच उक्त प्रतियोगितामा प्रायोजन गर्ने सहमति भएको हो । सहमतिका लागि भएको छलफलमा बाराही क्लवका अध्यक्ष धर्म लामिछाने र भलिवल संघ कास्कीका उपाध्यक्ष भिम पराजुलीको उपस्थिती रहेको बताइएको छ।

जेठ २७ र २८ हुने प्रतियोगितामा सोह्र इभेन्टमा प्रतिस्पर्धा हुने भएको छ। प्रतियोगितामा बीस केजी भन्दामाथिका पुरुषको आठ र महिलाको आठ इभेन्ट हुने संघका कास्की अध्यक्ष गुरुङले जानकारी दिनुभयो।

राष्ट्रिय सहमति विना शान्ति र संविधान टुंगोमा नपुग्ने
हुम तमु पोखरा, जेठ १३। राष्ट्रिय सहमति विना शान्ति र संविधान टुंगोमा नपुग्ने आज पोखरामा आयोजित एक कार्यक्रमका सहभागीहरुले जोड दिएकाछन।

मानव अधिकार संरक्षण मञ्च कास्की र मानव विकास तथा शान्ति अभियान कास्कीको आयोजनामा पोखरामा आयोजित शान्ति र संविधान सही निकाश विषयक अन्तरसम्बाद कार्यक्रमका सहभागीहरुले विगतका सहमतिहरु कार्यन्वयन गर्दै विधानसभाले गरेका कामको सार्वजनिक र अव थपिने समयमा संविधान निर्माण गर्ने कार्ययोजना सहितको राष्ट्रिय सहमति आवाश्यक रहेकोमा जोड दिएका थिए।

कार्यक्रममा वरिष्ठ अधिवक्ता तिलक आचार्यले राजनितिक दलहरु विच सहमति भए दश दिनभित्रै संविधान निर्माण हुने बताउनुभयो । शान्ति र संविधान निर्माणको सुनिश्चितताका लागि नेपाली सेनाको प्रस्ताव अनुसार सेना समायोजन गरी उनीहरुलाई विकास निर्माणमा लगाउनु पर्ने बताउनु भयो । शान्ति र संविधानको अवरोध हतियार भएकाले हतियारको चावी प्रधानमन्त्रीलाई हस्तान्तरण वर्तमानको सही निकास हो भन्नुभयो।

कार्यक्रममा कार्यपत्र प्रस्तुत गर्नुहुदै मासम कास्की उपाध्यक्ष श्रीकात खतिवडाले शान्ति र संविधानका लागि कार्यतालिका सहित न्युनतम समय थप गर्नुपर्ने, थपिने समयमा कार्यसम्पादन पुरा गर्ने प्रतिवद्धता, राजनैतिक पार्टी जनतामा आधारित नागरिक पार्टीमा रुपान्तरण, संघीय लोकतान्त्रिक नया नेपालको पुन संरचना गर्ने गरी संविधान निर्माणमा प्रतिवद्ध भए सही निकास निस्कने बताउनु भयो।

नेकपा एमाले कास्कीका अध्यक्ष मानबहादुर जिसीले राजनितिक दलहरु एक ठाँउमा नउभिए आन्दोलनबाट प्राप्त उपलब्धिहरु गुम्ने आशंका व्यक्त गर्नुहुदै पुष्प कमल दाहाल, शुशील कोइराला र झलनाथ खनाललाई राष्ट्रिय सहमतिमा पुर्याउन दवाव आवाश्यक रहेको बताउनुभयो । उहाँले शान्ति र संविधानका लागि केही समय थप गरी त्यस समयावधिमा संविधान ल्याउनै पर्नेमा जोड दिनुभयो।

मासम कास्कीका अध्यक्ष सुरेन्द्र थापामगरको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममा वरिष्ठ अधिकारकर्मी टेकनाथ बराल, पूर्व न्यायधीशहरु करुणनिधी शर्मा, ओम सुवेदी, प्रेस स्वतन्त्रताका सेनानी माधव शर्मा, पत्रकार महासंघ कास्कीका अध्यक्ष वद्रिविनोद प्रतिक, राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोग पश्चिमाञ्चलका यज्ञप्रसाद अधिकारी, विष्णु वराल, हुमबहादुर तमु, ज्ञानेश्वर पराजुली, दुर्गा न्यौपाने, कमलप्रसाद अर्याल, सविता ढुंगाना, गीता विष्ट लगायतले राजनितिक दल, नेता र सभासदले आजसम्म संविधानसभाको कामको श्वेतपत्र जारी गरी ६ महिनासम्म म्याद थप गर्न सुझाव दिएका थिए।

Recent Videos:

Popularity: 10%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in May, 2011

Most Popular Posts

More news....