तीन ठूला दलले गरेको पाँच बुँदे सहमति जलाइयो

May 30th, 2011

एचकेनेपाल डट कम संवाददाता -
काठमाडौ, पाँच जातिय संगठनहरुले संविधानसभाको म्याद तीन महिना थप्ने गरी जेठ १४ गते मध्यराति तीन ठूला दलले गरेको पाँच बुँदे सहमति जलाएका छन्।

संविधान बनाउन नसक्ने असफल संविधानसभा विघठन गरी सर्वजातीय संयूक्त राष्ट्रिय सरकार गठन गरी संविधानसभाको नयाँ निर्वाचन गर्न माग गर्दै आएका जातीय संगठनहरुले सोमबार रिपोर्टर्स क्लब नेपालमा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमै जलाएका हुन्।

थरुहट स्वायत्त राज्य परिषद, संघीय लिम्बुवान राज्य परिषद, संघीय लोकतान्त्रिक राष्ट्रिय पार्टी आदीबासी जनजाती अधिकार मन्च र तामाङसालिङ स्वायत्त राज्य परिषदले पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरेर पाँच बुँदे सम्झौतामा मधेसीका माग मात्र उल्लेख गरेर, आदीवासी, जनजाती, मुस्लिम, थारु र दलित लगायतका विभिन्न समूहसँग गरेको सहमतिको बेवास्ता गरेको भन्दै आपत्ति प्रकट गरे।

समयमा संविधान निर्माण गर्ने दायित्व बोकेको संविधानसभाले संविधान बनाउन नसकेर आफूलाई असफल प्रमाणित गरिसकेकोले यसको म्याद जति थपे पनि संविधान नबन्ने उनीहरुको ठोकुवा थियो।

उसले मुलुकले सही कार्यदिशा पकडन नसके मुलुक झनै ठूलो द्धन्द्धमा जाने भन्दै तत्काल सर्वजातीय संयूक्त राष्ट्रिय सरकार गठन गरी संविधानसभाको नयाँ निर्वाचन गर्न माग गरेको हो। ती जातीय संगठनहरुले अहिलेको निकासको विकल्प पनि यही भएको दावी गरेको छ।

उनीहरुले आफ्नो घोषित आन्दोलनको कार्यक्रममा मार्फत सोमबार प्रचारात्मक कार्यक्रम अर्न्तगत पत्रकार सम्मेलन गरेका हुन्। उनीहरुले नेपाल सरकार संयूक्त राष्ट्र संघ र सार्क सचिवालयमा ज्ञापनपत्र बुझाउने, संविधानसभाको औचित्य समाप्तिको घोषणा गर्ने, संघीय विधायिकाको रुपमा द लिग अफ फर्स्ट नेसन्स गठन गर्ने, सर्वजातीय सम्मेलन आयोजना गरी सर्वजातीय सरकार घोषणा गर्ने, राज्य तथा क्षेत्रको कर र प्राकृतिक साधनमाथि कब्जा जमाउने लगायतका आन्दोलनका कार्यक्रमहरु गर्ने समेत जानकारी दिएका छन्।

पत्रकार सम्मेलनमा बोलदै थरुहट स्वायत्त राज्य परिषदका अध्यक्ष लक्ष्मण थारुले आफै म्याद थपिएको संविधानसभाले संविधान बनाउन नसक्ने दावी गर्दै अब आफै जनताको बलमा संविधान, सरकार घोषणा गरेर आफै राज्य चलाउने चेतावनी दिए। उनले भने- हामीलाई राज्यले बेवास्ता गर्यो अब हामी आफै सबै चलाउँछौ।

संघीय लिम्वुवान राज्य परिषदका अध्यक्ष सन्जुहाङ पालुङवाले ठूला दलले जनताको भावनालाई बेवास्ता गर्दै हिडेको भन्दै त्यसको नतिजा राम्रो नहुने चेतावनी दिए । उनले आफूहरुलाई अब संविधानको आशा नभएकोले आफ्नै सरकार , संविधान र राजस्व चलाउने घोषणा गरे।

पत्रकार सम्मेलनमा आदीवासी जनजाती अधिकार मञ्चका अध्यक्ष मणी लामा, तामसालिङ स्वायत्त राज्य परिषदका अध्यक्ष बुद्धछिरिङ मोक्तान र संघीय लोकतान्त्रिक राष्ट्रिय पार्टी उपाध्यक्ष नविन किरातीले पनि पाँच बुँदे सहमति जनताको भावना विपरितको भएको भन्दै त्यसको आलोचना गरेका थिए।

Recent Videos:

Popularity: 9%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in May, 2011

Most Popular Posts

More news....