पाँच बुदे सहमतिप्रति माओवादी र काग्रेसमा असन्तुष्टि

May 30th, 2011

एचकेनेपाल डट कम संवाददाता -
काठमाडौ, संविधानसभाको म्याद तीन महिना थप्ने विषयलाई लिएर जेठ १४ गते भएको तीन दलवीचको पाँच बुँदे सहमति र प्रधानमन्त्रीको राजिनामाको विषयमा हस्ताक्षर गर्ने दलहरु आन्तरिक रुपमै विभाजित बनेका छन्।

रिपोर्टर्स क्लब नेपालले सोमबार आयोजना गरेको साक्षात्कारमा नेपाली काग्रेसका नेता डा. शेखर कोइरालाले पाँच बुँदे सम्झौतापछि प्रधानमन्त्रीको राजिनामाको विषय गौण बनेको बताए। उनले मुलुकमा आराजकता बढेको बेलामा प्रधानमन्त्रीलाई राजिनामा गर्न लगाएर अझै अराजकतामा फसाउन नहुने भन्दै पहिला दलहरुवीच भावी प्रधानमन्त्री को भन्ने कुरामा सहमति नभई प्रधानमन्त्री झलनाथ खनालको राजिनामा आउन नहुने तर्क गरे। उनले भने- सात महिनासम्म मुलुकले प्रधानमन्त्री पाउन नसकेको यथार्थ हाम्रो सामू छ। अब पनि भावी प्रधानमन्त्री को भनेर सहमति नगरी प्रधानमन्त्रीले राजिनामा दिए मुलुकमा अराजकतामात्रै हुन्छ । त्यसैले पहिला राजिनामा दे भन्नु भन्दा पहिला सहमति गर्नु पर्छ।

क्लबका अध्यक्ष ऋषि धमलाको सभापतित्वमा भएको साक्षात्कारमा उनले सहमति गर्ने तीन दल आफै प्रधानमन्त्रीको राजिनामाको विषयमा अन्यौलमा रहेको उल्लेख गर्दै पाँच बुँदे सम्झौता पनि प्रधानमन्त्रीको राजिनामाको विषय गौण बनेकोले अब शान्ति प्रक्रिया निश्कर्षमा पुर्याउन तर्फलाग्नु पर्ने तर्क गरे।

कोइरालाले अब सत्ता भन्दा पनि देशको पक्षमा लाग्नु पर्ने भन्दै त्यसो गर्न नसके मुलुकमा बढेको हस्तक्षेपले नेपाललाई अफगानिस्तान बन्ने दावी गरे । उनले आफू प्रधानमन्त्रीको राजिनामाको पक्षमा नरहेको समेत साक्षात्कारमा स्पष्ट पारेका थिए।

पाँच बुँदे सम्झौता गरेर काग्रेस चुकेको दावी गर्दै कोइरालाले माओवादीसँग सहमति भएका दोहोरो सुरक्षा प्रणाली अन्त्य गर्ने र हतियार कन्टेनरमा राख्ने कुरालाई पनि सम्झौतामा लेख्न नसक्नु काग्रेसको कमजोरी भएको तर्क गरे । उनले भने-माओवादी तयार भएको विषयलाई पनि सम्झौतामा समेटन सकेनौ। शान्ति प्रक्रिया निर्श्कर्षमा पुगेपछि सहमतिको सरकार बन्छ भन्ने कुरा सम्झौतामा लेखिरहनु पर्दैनथ्यो।

माओवादी लडाकुको शिविर खाली गरिए प्रचण्डकै नेतृत्व पनि काग्रेसको लागि स्वीकार्य भएको स्पष्ट पार्दै कोइरालाले हतियार कायम रहेर प्रचण्ड कुनै पनि हालतमा प्रधानमन्त्री बन्न नसक्ने ठोकुवा गरे । नेपाली काग्रेसभित्र पनि प्रधानमन्त्री बन्न योग्य नेताहरुको कमि नरहेको भन्दै पहिला प्रधानमन्त्री र उपप्रधानमन्त्री बनेका बाहेक पनि योग्य नेताहरु रहेको तर्क उनको थियो।

साक्षात्कारमा एकीकृत नेकपा माओवादीका स्थायी समिति सदस्य देवप्रसाद गुरुङले आफ्नो पार्टी प्रधानमन्त्रीको राजिनामाको पक्षमा नरहेको भन्दै प्रधानमन्त्रीको राजिनामाले मुलुक झनै संकटमा फस्ने चेतावनी दिनुभयो।

उनले राष्ट्रियता र राष्ट्रिय अस्मिताको रक्षाको लागि अहिले प्रधानमन्त्रीको राजिनामा भन्दा पनि यसको निरन्तरता हुनु पर्ने भन्दै राजिनामाले मुलुकलाई राष्ट्रिय आत्मर्समपणबाद तिर लैजाने दावी गरे।

प्रधानमन्त्रीको राजिनामाको विषयमा पार्टीभित्र अहिलेसम्म छलफल नै नभएको जानकारी दिदै गुरुङले पार्टीमा छलफल नै नभई अध्यक्ष प्रचण्डले गरेको सम्झौता कार्यान्वयन हुन नसक्ने ठोकुवा गरे । उनले भने-पार्टीभित्र छलफल नभएको विषयमा अध्यक्षले गरेको सम्झौता कसरी कार्यान्वयन हुन सक्छ ?

अहिलेको समस्या पाँच बुँदे सम्झौताले समाधान गर्न नसक्ने ठोकुवा गर्दै यथास्थितिमा सम्झौता कार्यान्वयन हुन नसक्ने दावी गरे । उनले भने-पाँच बुँदे सम्झौता राष्ट्रबादलाई कमजोर बनाउने र मुलुकमा विध्वंश मच्चाउने दिशामा अग्रसर छ । यसलाई यथास्थितिबाट अग्रगमनतिर लैजान फेरि छलफल गर्नुपर्छ।

गुरुङले तीन महिनाभित्र संविधानको एकीकृत मस्यौदा ल्याउने र लडाकुलाई निसस्त्रिकरण गर्ने कुरा अब्यवहारिक भएको भन्दै तीन महिनामा कुनै पनि हालतमा हतियार बुझाउन नसक्ने स्पष्ट पारे। उनले भने-नेपाली सेना र लडाकु कसैले हारेको अवस्था छैन। दुबै विन विनको अवस्था छ । यस्तो अवस्थामा हतियार बुझाएर आत्मर्समपण गर्ने कुरा हुँदैन।
संविधान निर्माणको प्रक्रिया संविधानसभाबाटै अगाडि बढनु पर्नेमा जोड दिदै गुरुङले आफ्नै पार्टीका अध्यक्ष प्रचण्ड संयोजक रहेको विवाद समाधान उपसमितिको गठन र र्सवदलिय छलफलमा भईरहेको छलफल प्रति तिब्र असन्तुष्टि प्रकट गरे। उनल भने-सहमति नभएको विषयलाई संविधानसभामा लगेर छलफल गर्नु पर्छ। उपसमिति र सर्वदलिय बैठकमा लगेर थन्काउनु हुँदैन । यसरी संविधान बन्दैन। उनले संविधानसभाको प्रक्रियामा सहमति नभएपछि मात्रै राजनीतिक सहमति खोजिनु पर्ने तर्क गरे।

नेकपा एमालेका नेता एवम पूर्व गृहमन्त्री भीम रावलले दलहरुवीच एक सातामा सहमति कायम गरेर प्रधानमन्त्री झलनाथ खनालले राजिनामा दिने विषयमा सहमति भएको खुलासा गरेका छन्। उनले भने- शान्ति प्रक्रियामा सामान्य सहमति भएपछि प्रधानमन्त्रीको राजिनामा आउने सहमति भएको हो। सबै राजनीतिक दलहरुले इमान्दारिता देखाउँदै यस विषयमा एक साताभित्र सहमति गर्छन् भन्ने मलाई विश्वास छ।

पछिल्लो समयमा बार्ता टोलीमा रहेका रावलले दलहरुवीच शान्ति प्रक्रियामा सहमति भएपछि पहिलो चरणमा संविधान जारी गर्न माओवादी अध्यक्ष प्रचण्डको नेतृत्वमा सरकार बन्ने र त्यसपछि संसदीय निर्वाचन र स्थानीय निकायको निर्वाचनसम्म काग्रेसको नेतृत्वमा सरकार बन्ने मोटामाटी सहमति भएको समेत खुलासा गरे।

पाँच बुँदे सहमति संसदको अंग बनिसकेकोले त्यो जनताको सम्पत्ति भईसकेकोले त्यो कार्यान्वयन नभए नेपाली जनताप्रति धोका र अपमान हुने दावी उनको थियो।
दलहरुवीच चरण चरणमा भएको छलफलको क्रममा माओवादी नेताहरुले लिदै आएको दोहोरो सुरक्षा अन्त्य गरेर कन्टेनरमा हतियार राख्ने, द्धन्द्धकालमा कब्जा गरिएका सम्पत्ति तत्काल फिर्ता गर्ने र फिर्ता नभए सुरक्षा निकायले कारवाही गर्ने, बाईसिएलको अर्ध सैनिक संरचना अन्त्य गर्ने र उनीहरुले कब्जामा गरेको सम्पत्ति फिर्ता नभए सुरक्षा निकायले कारवाही अगाडि बढाउने, नियमित नभएका माओवादीका गाडि प्रसासनले जफत गर्ने, गठन हुन नसकेका सबै आयोग गठन गर्ने विषयमा सहमति बनिसकेको उनको दावी थियो।
त्यसैगरी हतियार विशेष समितिको मातहतमा ल्याउने विषयमा माओवादी सहमत भए पनि कहिले बुझाउने भन्ने विषयमा भने केही समान्य मतभेद भएको रहेको उनले जानकारी दिए।

पुनः स्थापना प्याकेजमा माओवादी अन्य दलको धारणा अलग रहे पनि सम्मानजनक प्याकेज दिनेमा सहमति रहेको उल्लेख गर्दै रावलले नेपाली सेनाको मातहतमा महानिर्देशनालाय गठन गरेर समायोजन गरी बन, उद्योग र राहत उद्दारमा परिचालन गर्ने, लडाकुलाई तालिम दिने, बृजकोर्स गराउनेमा समेत सहमति रहेको समेत खुलास गरे। उनका अनुसार पुनर्स्थापना प्याकेजमा काग्रेस एमालेले अढाई लाख देखि चार लाख र माओवादीले कमाण्डरलाई १० अरुलाई सात लाखको प्रस्ताव गरेको थियो।
त्यसैगरी संविधान र शान्ति प्रक्रियालाई कार्यतालिका बनाएर अगाडि बढाउने र संख्या तय गर्नेमा पनि धेरै ठूलो विवाद नरहे पनि अन्तिम आएर यसलाई सहमतिमा उल्लेख गर्न माओवादी नमान्नुले भने आशंका उब्जिएको तर्क गरे।

Recent Videos:

Popularity: 9%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in May, 2011

Most Popular Posts

More news....