प्रतिष्ठानको अनुगमन गर्न नागरिक समिति

July 29th, 2011

महेश श्रेष्ठ / एचकेनेपाल डट कम-
धरान, वि.पि.कोइराला स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा व्याप्त विकृति विसंगतिले सीमा नाघेपछि प्रतिष्ठानलाई सुधार्न नागरिक स्तरबाटै एक सर्वपक्षीय अनुगमन समिति गठन गरिएको छ।

त्यसैगरी, समितिले प्रतिष्ठानलाई राम्रो प्रतिष्ठान, हाम्रो प्रतिष्ठानका रुपमा स्थापित गर्न जस्तो सुकै संघर्ष गर्न पनि पछि नपर्ने निर्णय गरेको छ।

धरान नगरपालिकाको सभाहलमा शुक्रबार आयोजित सर्वपक्षीय भेलाले पूर्व नगरप्रमुख तथा नागरिक समाज धरानका अध्यक्ष मनोजकुमार मेन्याङ्गवोको अध्यक्षतामा नागरिक स्तरीय सर्वपक्षीय अनुगमन समिति गठन भएको हो। सर्वपक्षीय भेलाले प्रतिष्ठानको प्रतिष्ठालाई उचो पार्न, उद्देश्यगत कार्यलाई दूरुस्त पारेर सेवामूलक बनाउन र सरोकारवालाहरुको निरन्तर अनुगमन गर्नु पर्नेमा जोडदिनुका साथै त्यहाँभित्रको गैरपेशागत र गैरकानुनी क्रियाकलापको अन्त्य गरेर प्रतिष्ठानलाई जनसेवामा समर्पित र विशुद्ध स्वास्थ्यसेवा उपलब्ध हुने प्रतिष्ठानका रुपमा स्थापना गराउनका लागि नागरिक तहबाटै हस्तक्षेप गर्नुपर्ने निर्णय गरेको छ।

भेलाबाट धरानस्थित राजनैतिकदल, सामाजिक संघसंस्था, नागरिकसमाज, लब्धप्रतिष्ठत व्यतित्व लगायतको सहभागिता रहेको एक मूल समिति गठन गर्नुका साथै राजनैतिकदल समावेश गरिएको २५ सदस्यीय कार्यसमिति गठन गरेको छ। त्यसैगरी समितिको कार्यलाई चुस्तदुरुस्त बनाउन ११ सदस्यीय सचिवालय पनि गठन गरेको छ।

पूर्व नगर प्रमुख मेन्याङ्गवोको संयोजकत्वमा गठित समितिको उपसंयोजकमा नागरिक अनुगमन समितिका अध्यक्ष तिलक राई, महासचिवमा नागरिक समाजका सचिव राजेन्द्र शर्मा र सचिवमा निगरानी, अनुगमन तथा समन्वय समिति वि.पि. कोइराला स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानका संयोजक महेश श्रेष्ठ रहेका छन्।

कार्य समितिको सदस्यहरुमा भने वि.पि.कोईराला स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान सरोकार समितिका संयोजक सविता राई, नेपाल पत्रकार महासंघ सुनसरीका अध्यक्ष केशव घिमिरे, व्रिटिश गोर्खा भूतपूर्व सैनिक संघ (गेसो) नेपाल च्याप्टरका अध्यक्ष गजेन्द्र इस्वो, नेवाः देय दबु सुनसरीका अध्यक्ष सरला कायस्थ, नेपाल यातायात स्वतन्त्र मजदुर संगठन धरानका सचिव लक्ष्मी बानिया, शेर्पा समाजका ङावालप्टु लामा शेर्पा र युवा सचेतना केन्द्रकी उपाध्यक्ष तारा शाक्य रहेका छन्। त्यसैगरी, कार्यसमितिको पार्टीका सदस्यका रुपमा एकीकृत नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी माओवादी, नेपाली काँग्रेस, नेकपा एमाले, मधेशी जनाधिकार फोरम, नेपाल सद्भावना पार्टी राष्ट्रिय जनशक्ति प्रजातन्त्र पार्टी राष्ट्रिय जनमुक्ति पार्टी मञ्च सम्बद्ध संघीय लिम्बूवान राज्य परिषद, संघीय लोकतान्त्रीय राष्ट्रिय पार्टी, दलित जनजाति पार्टी नेकपा संयुक्त, राष्ट्रिय जनमोर्चा, नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी एकीकृत, नेपाल मजदुर किसान पार्टीलगायत धरानस्थित १४ वटा राजनैतिक दलहरु रहेका छन्।

समितिले यस अघिको भेलाले गरेको पाँच बुँदे निर्णयलाई सशक्त रुपमा कार्यान्वय गर्ने संयोजक मेन्याङ्गवोले जानकारी दिनु भएको छ। यसअघिको भेलाले नेपालकै ठूलो स्वास्थ्य संस्थाका रुपमा रहेको वि.पि. कोईराला स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानका नेतृत्वतहमा रहेका पदाधिकारीहरु निकम्मा भएको र उनीहरुलाई हटाई सक्षम नेतृत्व नियुक्त गर्न सरकारसंग माग गर्ने। प्रतिष्ठानको अस्पतालसेवा र शैक्षिकक्षेत्रमा अनियमितता र भ्रष्टचार भई रहदासमेत प्रतिष्ठानको गतिविधिलाई नै अपारदर्शी तुल्याएकाले प्रतिष्ठानको सामाजिक लेखापरीक्षण गरिनुपर्ने, प्रतिष्ठानले वृद्धि गरेको स्वास्थ्य उपचार सेवा शुल्क पुनर्वालोकन गरिनुपर्ने, डाक्टर सञ्जिव शर्माको अध्ययन विदाको प्रकरणलाई लिएर शर्मासंग सम्बन्धित जनसरोकार परियोजना एवं कार्यक्रमलाई परिवर्तन र स्थगित गर्ने गरिएका निर्णयहरु तत्काल खारेज गर्न र यथावत् परिचालन गर्न प्रतिष्ठानलाई आग्रह गर्ने र विडिएस दोश्रो वर्षका छात्र श्रीकान्त डंगोलको आत्महत्याको घटनाको सत्यतथ्य सार्वजनिक गर्न र दोषीलाई कार्वाहीको दायरमा ल्याउन छानबिन समिति गठन गरिनुपर्ने प्रतिष्ठान समक्ष माग गर्ने निर्णय गरेको थियो।

Recent Videos:

Popularity: 5%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in July, 2011

Most Popular Posts

More news....