नेपाल भारत मैत्री सन्धी संशोधन हुन सक्तैनः परराष्ट्र मन्त्री

July 30th, 2011

एचकेनेपाल डट कम संवाददाता-
काठमाडौ, उपप्रधान तथा परराष्ट्रमन्त्री उपेन्द्र यादवले नेपाल र भारतको सम्बन्धको आधार बनेको सन् १९५० को नेपाल भारत मैत्री सन्धी संशोधन र परिमार्जन हुन नसक्ने बताएका छन्।

रिपोर्टर्स क्लब नेपालले शनिवार आयोजना गरेको साक्षात्कारमा मन्त्री यादवले भने-१९५० को सन्धी संशोधन र परिमार्जन गर्ने आधार नै छैन। नेपाल र भारतमध्ये कुनै एक मुलुकले एक वर्षअघि सूचना दिए खारेज मात्र हुन सक्छ।

उनले नेपालका राजनीतिक दलहरुले लोकप्रियातको लागि सडकमा मात्र सन्धी खारेजीको नारा लगाउने गरेको आरोप लगाउँदै प्रत्यक्ष भेटवार्तामा भारतसँग सो विषयमा कुनै पनि सरकार र दलहरुले कुरा उठाउने हिम्मत गर्न नसकेको दावी गरे। उनले भने-सन्धी खारेजी पपुलर हुन सडकका नारा लगाउने विषयमात्रै बनेको छ। भारतसँगको कुराकानीमा कसैले खारेज गर्नु पर्ने भनाई राख्ने हिम्मत गर्न सकेका छैनन्। सडकमा कडा नारा लगाउने गर्ने बेलामा लुत्रुक्क पर्ने काम मात्रै भएको छ।

उनले दुइ देशवीचको सम्बन्ध सडकको नाराको विषयमा बन्न नहुने भन्दै मन्त्री यादवले सडकबाट सम्बन्ध खोज्ने परम्परा हितकर नहुने दावी गरे।

१९५० को सन्धीको विषयमा भारत सरकार खुला रहेको उल्लेख गर्दै उनले भने-भारतले नेपाल कस्तो सम्बन्ध र सन्धी चाहन्छ त्यसका लागि हामी तयार छौ सन्धीको ड्राफ्ट बनाएर नेपालले देओस भनेको छ। तर हामीले नै दिन सकेका छैनौ।

उनले आफूले नेपालको विदेश नीति अनुसार कस्तो सन्धी गर्ने भन्ने विषयमा दलहरुवीच सहमति गरौ भनेर आफूले प्रयास गरे पनि कुनै पनि दलले कस्तो सन्धी बनाउने भन्ने विषयमा सुझाव नदिएको आरोप लगाउँदै ठाँउमा नगर्ने अनि सडकमा नारा लगाउने काम दुर्भाग्यपूर्ण भएको बताए।

खुल्ला सिमानका कारण नेपाल र भारतवीचको सम्बन्धमा जटिलता र अविश्वास देखा परे पनि त्यसको समाधान कुटनीतिक माध्यमबाट खोज्नु पर्ने उल्लेख गर्दै यादवले सम्बन्धलाई सडकको नारा बनाउने कार्य उचित नभएको बताए। उनले भने नेपाल र भारतवीचको सम्बन्ध सडकमा होईन समानता र सम्मानको आधारमा अगाडि बढाउनु पर्छ।

कम्यूनिष्टहरुको हठ र अब्यवहारिक कार्यका कारण नेपाल बर्बाद भएको आरोप लगाउँदै उनले नेपाललाई कस्तो बनाउने भन्ने विषयमा पनि दुइ प्रमुख कम्यूनिष्ट दल माओवादी र एमालेकै हातमा रहेको भनि ब्यङग्य गरे। उनले ब्यङग्य गर्दै भने-जुन देशलाई बर्बाद गर्नु पर्ने हो त्यहाँ कम्यूनिष्ट बढाई दिए पुग्छ। लेनिनकै देशमा जनताले कम्यूनिष्ट चाहदैनन अफगानिस्तान, कम्बोडिया, जर्मनीमा गएर कम्यूनिष्ट भन्यो भने खाना पनि खान नदिने अवस्था छ।

साक्षात्कारमा भौतिक योजना तथा निर्माणमन्त्री टोपबहादुर रायमाझीले सन् १९५० को नेपाल भारत मैत्रि सन्धी सहितका केही सन्धीहरु समयानुकूल नभएको भन्दै त्यसलाई समयानुकूल गर्नु बनाउने पर्ने बताए । उनले कतिपय असमान सन्धीहरु खारेजी समेत गर्नु पर्ने आवश्यकता औल्याए । उनले असमान सन्धीसहित विदेश नीतिमा समेत परिवर्तनको आवश्यकता औल्याए।

पूर्व गृहमन्त्री एवं एमाले नेता भीम रावलले राणा शासन जोगाउन गरेको नेपाल भारत मैत्रि सन्धी अहिलेको अवस्थामा उपयूक्त नभएको भन्दै समानता र पारस्परिक हितको आधारमा सन्धीलाई पुनरावलोकन गर्नु पर्ने बताए । उनले भने-यो सन्धीले बदलिदा परिस्थितिमा दुइ मुलुकको सम्बन्धलाई अगाडि बढाउन सक्दैन। दुबै मुलुकलाई लाभ हुने गरी स्वाभिमान र सार्वभौमिकता बचाउने गरी पुनरावलोकन गर्नु पर्छ। उनले मुलुकको राजनीति नै अस्पष्ट भएको बेला परराष्ट्रनीति र नयाँ सन्धीको कुरा गर्नु उपयूक्त नहुने दावी समेत गरे।

Recent Videos:

Popularity: 5%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in July, 2011

Most Popular Posts

More news....