किरण साहको आत्महत्या होइन, हत्या नै हो

July 31st, 2011

एचकेनेपाल डट कम संवाददाता-
काठमाडौं, गत साउन १ गते रौतहटकी किरण साहको शंकास्पद मृत्युको अनुगमन गरेको ओरेक नेपालका केन्द्रीय क्षेत्रीय, जिल्लाका प्रतिनिधिहरु र संकल्प नेपालका प्रतिनिधिहरुले १९ वर्षीया साहको आत्महत्या नभई हत्या गरिएको दावी गरेका छन्।

रिपोर्टर्स क्लव नेपालमा पत्रकार सम्मेलन गर्दै ओरेक नेपालले रौतहट जिल्ला चन्द्रनिगाहपुर गाविस-५ घटेको किरण साहको मृत्यु प्रकरणको अनुगमनको वास्तविकता घटना प्रस्तुत गर्दै उनीहरुले हत्या नै भएको दावी गरेका हुन्।

ओरेक नेपाल र संकल्प नेपालका प्रतिनिधिहरुले मृतकका पति वर्ष २२ का गुड्डु साह, सासु वर्ष ४० की उर्मिलादेवी साह, माईती बस्दै आएकी नन्द वेवीदेवी साहको मिलेमतोमा किरणको हत्या भएको ठोकुवा गरे।

उनीहरुले किरण साह र गुड्डु साहबीच २०६८ जेठ १५ गते सामाजिक प्रचलन अनुसार विवाह भएको र विवाह भएकै दिनदेखि प्रशस्त दाईजो नल्याएको भन्दै कुटपीट र गाली गलौज गर्ने गरेको प्रमाणहरु फेला परेको बताउँदै विवाह गर्दा २ लाख १० हजार बराबरको दाईजो दिँदा पनि थप ५० हजार पाउनुपर्ने भन्दै पति र सासुले दवाव दिएको वितरित प्रतिवेदनमा उल्लेख गरेका छन्।

प्रतिवेदनमा कोठामा खाट राखिएको, खाटको तल लासलाई सुताई राखेको, पंखामा सलको एक टुक्रा पंखाको पातामा झुण्डिएको, लास उत्तानो परेको, खुट्टा सिधा अवस्थामा रहेको सलको सानो टुक्रा गाँठो परेको, मुखमा पिँज वा रगत कतै नदेखिएको र कोठाको प्रकृति हेर्दा किरण झुण्डिन नसक्ने अवस्था भएबाट किरणको हत्या नै भएको दावी गरेका हुन्।

उनीहरुले मानवअधिकारकर्मी, प्रहरी प्रशासनले पनि घटनाको प्रकृतिले किरणको हत्या भएको देखिए पनि पोष्टमार्टमको आधारमा कारवाही अगाडि बढाउन भनिनु, पोष्टमार्टम आउनु अगाडि नै डाक्टरले आत्महत्या नै हो भनिएबाट पीडकहरु सम्पन्न र पहुँचवाला भएको कारण हत्यालाई आत्महत्यामा बदल्न सक्ने सम्भावना भएको भन्दै पीडितहरुलाई सजग रहन सुझावसमेत दिएको जानकारी गराए।

पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै ओरेक नेपालकी कला राईले भनिन्- दाईजोको कारण बर्षेनी यस्ता किरण साहहरुले शारिरिक, मानशिक हिंसाका साथ ज्यानसम्म गुमाउनु परेको उदाहरण रौतहट जिल्लामा नै १५ महिनामा १२ जना महिलाको कारण हत्या हुनु नै किरण साहको पनि दाईजोको कारण नै हत्या भएको हो।

अनुगमन टोलीकी श्यामकुमारी शाहले दाईजोको कारण बढ्दै गएको जघन्य अपराधलाई निरुत्साहित गर्न उचित कानुन बनाई दोषीमाथि कारवाहीको माग गरिन्। पत्रकार सम्मेलनमा अनुगमनको क्रममा धम्की आएको बताउँदै महिला मानवअधिकारकर्मीहरुको सुरक्षाको पहल गर्दिनुपर्ने माग राखिन्। विजया केसी, लक्ष्मी बराल र विनिता बखरेलले पनि किरण साहको हत्याको विषयलाई राज्यले प्राथमिकताका साथ अनुसन्धान गरी पीडितलाई न्याय दिलाउनु पर्ने माग गरे।

Recent Videos:

Popularity: 5%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in July, 2011

Most Popular Posts

More news....