एक समाचारले तीन सय बालबालिकाको अध्ययन प्रभावित

July 31st, 2011

एचकेनेपाल डट कम संवाददाता-
काठमाडौं, बन्दी सहायता नेपाल नामक संस्थामा संरक्षित बालिका र किसोरीहरुमाथि यौन दुर्ब्यवहार हुने गरेको समाचार सार्वजनिक भएपछि त्यहाँ संरक्षित झण्डै तीन सय बालिका र किशोरीहरुको अध्ययनसँगै सामाजिक जीवन समेत प्रभावित बन्न पुगेको छ।

हालै सञ्चारमाध्यमले सो संस्थाको संरक्षण छाडेर गएकी एक किशोरीलाई उदृत गर्दै सो संस्थामा सामूदायिक कार्यकर्ता पदमा कार्यरत सागर थापाले आफूलाई नियमित यौन शोषण गर्ने गरेको र अन्य बालिका र किशोरीको अवस्था पनि त्यस्तै भएको भनि समाचार आएपछि त्यहाँ आश्रय लिईरहेका तीन सय बालिका र किशोरीहरुलाई अहिले विद्यालय र बजार जाँदा पनि यूवाहरुले राति आउँछौ तयार बस्नु जस्ता अश्लिल शब्द बोलेर यौन दुर्ब्यवहार गर्ने गरेकोले विद्यालय जान पनि नसक्ने अवस्थामा पुगेका छन्।

सो संस्थाले आईतवार रिपोर्टर्स क्लब नेपालमा आयोजना गरेको पत्रकार सम्मेलनमा सञ्चालकदेखि संस्थामा आश्रय लिईरहेका किशोरीहरुले समेत संस्थामा यौनर्दुब्यवहार हुने गरेको आरोप निराधार, कपोकल्पित भएको र यसले आफूहरुका जीवनमा नकारात्मक असर पारेको गुनासो गरे।

पत्रकार सम्मेलनमा सोही संस्थाको आश्रयमा बसिरहेकी आफूमाथि यौन शोषण भएको भनि आरोप लगाउने यूवतीकी बहिनी विमला केसीले आफ्नो दिदीको चरित्र नै ठीक नभएको भन्दै आरोपको खण्डन गरिन्। उनले गाँउकै एक जनासँग हिडेकी दिदी होष्टल फर्केर आएपछि यौनजन्य कुरा गर्न थालेको र त्यसपछि घरबाट दाजुहरु आएर फिर्ता लगेपछि नभएको यौन दुर्ब्यवहारको आरोप लगाईन्।

कक्षा दशमा अध्ययनरत उनले दिदीकै कारण अहिले विद्यालयमा आफूलाई सहपाठी नै कहिले आउ राति आउछु है जस्ता कुरा गरेर यौन दुर्ब्यवहार गर्ने गरेको विद्यालय पनि जान नसक्ने अवस्था आएको गुनासो गरिन्। उनले अहिले विद्यालय र स्थानीय बजारमा समेत जान नसक्ने अवस्था पैदा भएको बताईन्।

आरोप लगाउने ती यूवतीसँग एउटै कोठमा बस्दै आएकी मुना कार्कीले आफूहरु बस्ने स्थानमा यौन दुर्ब्यवहारको कुनै सम्भावना नभएको विहानदेखि नसुत्दासम्म सँगै बस्नेलाई थाहा नभई कसरी यौन दुर्ब्यवहार भयो भनि प्रश्न गरिन्।

सो संस्थाको आश्रयमा आएकी पहिली बच्चा स्नाहारिका बस्नेतले यौन दुर्ब्यवहार हुने कुनै सम्भावना नरहेको भन्दै सञ्चारमाध्यमले नबुझी समाचार दिदा आफूहरुको जीवन कष्टकर बनेको आरोप लगाईन्।

स्थानीय भाग्योदय उच्च माविका ब्यवस्थापन समिति सभापतिले संस्थामा यौन दुर्ब्यवहार हुन सक्ने बातावरण र आधार नै नभएको भन्दै यस घटनाले विद्यार्थी मनोबैज्ञानिक रुपमै प्रताडित बनेको दावी गरे। उनले सो संस्थाका सबै विद्यार्थीहरु एसएलसीमा प्रथम डिभिजनमा उर्तीण भएको भन्दै यस्ता समाचारले विद्यार्थीको भविष्य विगार्ने दावी गरे।

संस्थाकि कार्यकारी निर्देशका इन्दिरा रानाले विना अनुसन्धान आफूहरुसँग कुरै नगरी छापिएको समाचार संस्थाको बदनाम गर्नुका साथै तीन सय बालबालिकाको जीवनसँग खेलवाड गरेको भन्दै आरोप लागेपछि आरोपित थापालाई प्रहरीको जिम्मा लगाईएको र उनलाई निलम्बन समेत गरेको जानकारी दिईन्। उनले आफ्नो प्रयासमा यस्ता समाचार गम्भीर असर पारेको भन्दै कुनै पनि कुरा प्रकाशन गर्नुअघि सत्य तथ्य बुझ्न र आफूसँग प्रतिक्रिया लिन आग्रह गरिन्।

Recent Videos:

Popularity: 5%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in July, 2011

Most Popular Posts

More news....