सरकारले एक्लै रिग्रुपिङ अगाडि बढाए अबैधः गुरुङ

September 17th, 2011

एचकेनेपाल डट कम संवाददाता-
काठमाडौ, ३१ भदौ । एकीकृत नेकपा माओवादी संसदीय दलका प्रमुख सचेतक देवप्रसाद गुरुङले सरकारले अन्य राजनीतिक दलहरुसँग सहमति नगरी एकलौटी रुपमा लडाकुको रिग्रुपिङको कार्य अगाडि बढाए त्यो अबैध हुने दावी गरेका छन्।

रिपोर्टर्स क्लब नेपालले शनिवार आयोजना गरेको साक्षात्कारमा नेता गुरुङले एकलौटी रुपमा रिग्रुपिङ गरे त्यस्तो कार्यले संबैधानिक र कानूनी मान्यता नपाउने र त्यसले राजनीतिमा झनै ठूलो शंका उत्पन्न गर्ने ठोकुवा गरे।

साक्षात्कारमा उनले रिग्रुपिङ गर्ने कार्य ठूलो नभएको भन्दै त्यसअघि मोडालिटि र पुनर्स्थापना प्याकेज जस्ता विषयमा प्याकेजमै सहमति जुटाउनु पर्ने सुझाव दिए। उनले भने-सेना समायोजन कार्य अगाडि बढाउन सहमति चाहिन्छ, एकपक्षीय रुपमा अगाडि बढाए त्यसले बैधानिकता पाउँदैन । सहमति गरेर काम गर्नुपर्छ । संविधानमा रहेको ब्यवस्था फलो गर्नै पर्छ।

नेता गुरुङले सरकार निर्माणका सन्दर्भमा माओवादी र मधेसी मोर्चावीच भएको चार बुँदे सम्झौता राष्ट्रघाती र राष्ट्रिय स्वाधिनतामा दिर्घकालीन प्रभाव पार्ने भएकोले त्यसलाई खारेज वा संशोधन गर्नु पर्ने तर्क गरे।

उनले चार बुँदे समझौतामा रहेका राष्ट्रघाति बुंदा सम्सोधन नगरेसम्म र लडाकुको हतियार राखेको कन्टेनरको साँचो बुझाउने निर्णय फिर्ता नभएसम्म आफ्ने समूह सरकारमा कुनै पनि हालतमा सरकारमा नजाने स्पष्ट पारे। उनले भने-अहिलेकै अवस्थामा के गर्न सरकारमा जाने, भन्ने एउटा कुरा र गर्ने अर्को काम अनि कसरी सरकारमा जाने।

उनले चारबुँदेमा रहेको १० हजार मधेसीलाई सेनामा समूहगत समायोजना गरेर छुट्टै यूनिटको रुपमा राख्ने , सिडियोमा रहेको अर्धन्यायीक अधिकार अन्त्य गरी मधेसमा छुट्टै सुरक्षा संरचना निर्माण गर्ने, नगरिकता वितरणलाई सरल बनाउने र छिमेकी राष्ट्रको पेन्डीङ्ग रहेको प्रस्तावलाई पारित गर्ने जस्ता कुरा राष्ट्रघाती भएको दावी गरे।

Recent Videos:

Popularity: 6%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in September, 2011

Most Popular Posts

More news....