कोरियामा आई धन कमाउने सपना खरानीमा परिणत (+Photo)

February 13th, 2007

उत्तम गुरुङ, एचकेनेपाल डट कम द. कोरिया सम्वाददाता -
द. कोरियाको छल्लादोको येसुस्थित कानुन मन्त्रालय अध्यागमन विभागमा सोमबार अपरान्ह करिव ४ बजेतिर आगालागी हुंदा अध्यागमन विभागको कारागारभित्र रहेका ९ जना विदेशीको मृत्यु भएको छ भने २८ जना घाइते भएको कोरियास्थित समाचार एजेन्सीहरुले जनाएका छन्।

समाचार स्रोतका अनुसार ४ तले भवनको तेस्रो तलाको ३०४ नं. कोठादेखि आगलागी सुरु भएको थियो। मृत्यु हुनेहरुमा अधिकांश चिनीय नागरिक भएको बताइए पनि केहीको कुन देशका नागरिक हुन् भनेर सनाखत हुन सकेको छैन। घाइतेहरुको अस्पतालमा चिन्ताजनक अवस्थामा उपचार भैरहेको जनाएको छ।

आफ्नो परिवारको जीवनलाई सुखमय बनाउंने सपना बोकेर कोरिया आएका प्रवासी श्रमिकहरु सरकारी धरपकडमा परि उक्त अध्यागमन कारागारमा कडा सुरक्षाका साथ थुनिएका अवस्थामा आगलागीमा परेर ९ जनाले ज्यान गुमाएका थिए।

अध्यागमन विभागको कारागारमा ५५ जना विदेशीहरु धरपकड गर्दा पक्राउ परेर अनुसन्धान गरी स्वदेश फर्काउंने तयारी रहेकै अवस्थामा सो घटना भएको जनाएको छ।

घटनापछि मानव अधिकारवादी संघ संस्था, प्रवासी श्रमिक युनियनका कार्यकर्ताहरु ६ घण्टा लामो यात्रा गरी घटनास्थल पुगेर पत्रकार सम्मेलन गरेका थिए। पत्रकार सम्मेलनमा सरकारले प्रवासी श्रमिकमाथि गर्दै आएको क्रियाकलापको घोर विरोध गर्दै मृतकको परिवारलाई उचित क्षतिपूर्तिका साथै घाइतेहरुको उचित उपचारको माग गरेका थिए।

सरकारद्वारा धरपकड बन्द गरी यहाँका सम्पूर्ण प्रवासी श्रमिकहरुलाई उचित व्यवस्था गर्नु पर्ने र यो लापरवाहीको लागि आम माफी माग्नु पर्ने विषयलाई लिएर प्रवासी श्रमिक युनियन (एमटीयु) तथा अन्य मानवअधिकारवादी संघसंस्थाहरुको संयुक्त विरोध सभा चांडै नै आयोजना गरिने जनाएको छ। विदेशीप्रति गरिने भेदभाव र अध्यागमन विभागका कर्मचारीहरुबाट हुने मनपरीतन्त्र, दूरव्यवहार र मानव अधिकार हननको विरोधमा आयोजना हुन लागेको विरोध सभामा सम्पूर्ण प्रवासी श्रमिकहरुलाई उपस्थित हुन आहृवान गरिएको छ।

तस्वीरः उत्तम गुरुङ द. कोरिया / एचकेनेपाल डट कम।


Popularity: 12%

Entry Filed under: News

2 प्रतिक्रियाहरू / Comments आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Add your own

  • 1. Raju Gurung  |  February 13th, 2007 at 2:16 pm

    Namaste sir,

    Sir maile kunai pani kam garna teha aauna k k garnu parla maile ra kasari teha ma sakinchha ? Ani hami jasta kam garne manchhey haru kasari sakinchha hola kehi sallaha dinu bhaye ma dherai a vari hune thiye . plz

  • 2. shamvu rana / korea /  |  February 13th, 2007 at 7:58 pm

    sarba pratham ta dibangat hunubhako sathi haru ko atma ko chir shanti ko kamana garchhu ! sachai bhanu parda ahile korean sarkar le bideshi kamdar haru lai pashu lai saman bebhar gareko chha dhar pakad ko kram ma bhagda kasaiko hat khuta bhachiyeko chha ta kasai lai karent sama pani lagaiyeko thaha huna ayeko chha korean sarkar le afu bhanda garib rasta ko manchhe lai manchhe gandaina jasko praman swarup usa ma bhako korean haru lai hamro desh ko manchhe bhanchha bhane chaina ma bhako korean lai korean nai bhandaina! hami yaha chorera ani thagera khana ako hoina shanti sanga kam garera khana pani kina dinnau ha korean ho?he bideshi sathi ho afno adhikar ko lagi 1 jut bhayera aghi badhau la ” no thing is imposible in this world “

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in February, 2007

Most Popular Posts

More news....