न्यूयोर्कमा शेर्पा ल्होसार

February 28th, 2007

शिव प्रकाश, एचकेनेपाल डट कम बोष्टन, अमेरिका फेब्रुअरी २७ -
शेर्पा समुदायको ल्होसार फाक्लो अर्थात नयाँ वर्ष महोत्सव न्यूयोर्कको वाल्डेनस्थित शेचेन खुङ्चाब्लिन गुम्बा परिशरमा धुमधामका साथ सम्मन्न भयो। ल्होसार बौद्धमार्गी शेर्पाहरुको मान्यता अनुसार यो २१३४औं नयाँ वर्ष हो।

बौद्धमार्गी शेर्पाहरुको प्रचलन अनुसार प्रत्येक वर्षको नयाँ वर्ष भिन्ना भिन्नै नामले मनाइन्छ, जस अनुरुप यसपटक फाप्लो वर्ष अर्थात सुंगुर वर्षको रुपमा मनाइयो ।

नयाँ वर्ष मनाउनका लागि अमेरिकाका बिभिन्न राज्यहरुबाट ठूलो संख्यामा शेर्पालगायत अन्य नेपाली जातजातिको पनि उपस्थिति रहेको थियो। करिव एक हजार भन्दा बढीको संख्यामा उपस्थिति रहेको लहोसार पर्वमा विश्व शान्तिको कामना गर्दै बौर्द्धधर्म गुरु तथा लामाहरुले पूजाअर्चना गर्नुका साथै बिभिन्न मन्त्रोच्चारण पनि गरेका थिए।

शान्तिका अग्रदूत भगवान गौतमबुद्धका अनुयायी लामा तथा शेर्पाहरुले शान्तिका लागि प्रतिब्यक्ति १०८ दीप प्रज्वलित गर्नु पर्ने मान्यता अनुरुप हजारौं दीप बालिएका थिए भने शान्तिकै कामनाका लागि फहराइने पाँचरंगी ध्वजापतकाले गुम्वा परिशरलाई सिँगारिएको थियो। ध्वजापताकामा रहेका पाँच रंगले पंचमहाभूलाई जनाउने कुरा आयोजक समितिका एक शेर्पाले बताए । समारोहमा सहभागीहरुले एकआपसमा शुभकामना पनि आदानप्रदान गरेका थिए।

इश्वरलाई खुशी पार्नका लागि मुखुण्डो लागाइ पूजा गरिने सो समूदायको मान्यता अनुरुप पूजाआजा तथा शेर्पा जातिका परम्परागत नाचगानका साथै आधुनिक गीत र नृत्यको पनि आयोजना गरिएको थियो। शेर्पा महिलाहरु लागाउने आंगी, पुरुषहरुले बख्खु र लामाहरुले छुवा पहिरेर आफ्नो परम्परागत नृत्य सेप्रू नाचेका थिए ।

समारोहमा शेर्पा जातिका पहिचान झकिल्ने अन्य बिभिन्न पहिरन तथा पोषाक एवं खानाका परिकारको व्यवस्था गरिएको थियो। नयाँ वर्षसमारोह सफल तुल्याउन योगदान गर्ने विभिन्न ब्यक्तिहरुलाई सो अवसरमा खाता ओढाई सम्मान पनि गरिएको थियो।

समारोहको समुचित ब्यवस्थाका ल्हाप्सो ब्यवस्थापन समिति गठन गरिएको थियो। सो समितिमा दावा शेरपा (सोलु), जंङ्वु शेरपा (रामेछाप), पाल्डेन शेरपा (सोलु), उर्गेन शेरपा (सोलु), आङ्कामी शेरपा (सोलु), मिङ्मार शेरपा (सोलु), गेलु शेरपा (सोलु) र साङ्दोर्जे शेरपा (सिन्धुपाल्चोक) रहेका थिए ।

नयाँ वर्ष समारोहमा बोष्टनबाट पनि ग्रेटर बोष्टन नेपाली समाज, तामाङ समाज र तमु समाजलगायत अन्य धेरैको सहभागिता रहेको थियो। जसको नेतृत्व सबैको साझा छहारीको रुपमा रहेको ग्रेटर बोष्टन नेपाली समाजका महासचिव तथा आयोजनासंग सम्वद्ध जङ्बु शेरपाले गरेका थिए।

Popularity: 12%

Entry Filed under: News

1 प्रतिक्रिया / Comment आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Add your own

  • 1. Hongkong  |  March 4th, 2007 at 11:33 pm

    Happy Loshar.

    New York and Sherpa Gumba ??
    WOW

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in February, 2007

Most Popular Posts

More news....