मतपत्र छपाई सम्पन्न

March 31st, 2008

एचकेनेपाल डट कम काठमाडौँ प्रतिनिधि-
संविधानसभा सदस्य निर्वाचनका निम्ति आवश्यक पर्ने मतपत्रहरूको छपाईं गर्ने कार्य सम्पन्न भइसकेको निर्वाचन आयोगले जनाएको छ।

आयोगद्वारा आयोजित पत्रकार भेटघाट कार्यक्रममा आयोगका प्रवक्ता लक्ष्मण भट्टराईले २७ जिल्लाका ४४ निर्वाचन क्षेत्रमा हेलिकोप्टरबाट मतपत्र पुर्‍याई सकिएको, आजसम्म १७८ निर्वाचन क्षेत्रको मतपत्र सम्बन्धित निर्वाचन अधिकृतको कार्यालयमा पुर्‍याइएको र यही चैत २० गतेसम्ममा सबै स्थानमा मतपत्र पुर्‍याई सकिने जानकारी गराउनुभयो।

उक्त निर्वाचनअर्न्तर्गत प्रत्यक्ष प्रणालीबाट हुने निर्वाचनका निम्ति दलका तर्फबाट दुइ हजार ८०६ जना पुरुष र स्वतन्त्रबाट ७७४ तथा दलका तर्फबाट ३२५ जना महिला र स्वतन्त्रबाट ४२ जना गरी कुल तीन हजार ९४७ जना उम्मेदवार चुनावी मैदानमा रहेको जानकारी गराइयो।

कार्यक्रममा समानुपातिक निर्वाचन प्रणालीअर्न्तर्गत बन्द सूची पेस गर्ने राजनीतिक दलको सङ्ख्या ५४, तीस प्रतिशतभन्दा बढी उम्मेदवारको नाम सूचीकृत गर्ने दलको सङ्ख्या एघार, ३३५ जना उम्मेदवारको नाम सूचीकृत गर्ने राजनीतिक दलहरूको सङ्ख्या सात रहेको छ भने उम्मेदवारको बन्दसूचीमा सूचीकृत कुल उम्मेदवारको सङ्ख्या छ हजार रहेको बताइयो।

संविधानसभा सदस्यको निर्वाचनका निम्ति धेरै महिला उम्मेदवार काठमाडौँ जिल्ला क्षेत्र नं. १ र ४ बाट आठ आठ जना, दुइ जनासम्म महिला उम्मेदवार भएको निर्वाचन क्षेत्र ५१, महिला उम्मेदवार भएको कुल निर्वाचन क्षेत्र १७३ र महिला उम्मेदवार समावेश नभएको १६ जिल्लाका ६७ निर्वाचन क्षेत्र रहेका छन्।

उक्त निर्वाचनमा सबैभन्दा बढी उम्मेदवार काठमाडौँ जिल्ला क्षेत्र नं. ४ बाट ३८ जना र सबैभन्दा कम उम्मेदवार भएको जिल्ला मनाङबाट तीन जना रहेका छन्।

यसैगरी सबैभन्दा बढी गुल्मी क्षेत्र नं. २ मा एक लाख चार हजार ८८८ जना मतदाता रहेका छन् भने सबैभन्दा कम मनाङ जिल्लामा २० वटा मतदान केन्द्र र सात हजार ४०७ जना मतदाता छन्।

देशभरी नौ हजार ८२१ स्थानमा २० हजार ८८८ मतदान केन्द्रको व्यवस्था गरिएको, एक निर्वाचन क्षेत्र भएको जिल्लामध्ये सबभन्दा बढी मतदान केन्द्र दार्चुलामा १२७ मतदान केन्द्र र ८६ हजार ६६१ जना तथा सबैभन्दा कम मतदाता भएको मतदान केन्द्र मनाङको चामे गाविसमा रहेको लालीगुराँस प्राथमिक विद्यालय तलेखुमा २३ जना मतदाता रहेको कार्यक्रममा जानकारी गराइयो।

संविधानसभा निर्वाचन प्रयोजनका लागि आयोगमा ७४ वटा दल दर्ता भएकोमा निर्वाचनमा ५४ वटा दलको मात्र सहभागिता रहने तथा निर्वाचनको सिलसिलामा मतदान केन्द्रहरूमा प्रयोग गरिने ६१ वटा सामग्रीहरू, सम्पूर्ण निर्वाचन सामग्री तथा अनुसूची फारामहरू सम्बन्धित जिल्लाहरूमा पठाउने कार्यका साथै जिल्ला जिल्लाले मतदान केन्द्र अनुसारको प्याकिङ गर्ने कार्य सम्पन्न गरिसकेको बताइएको छ।

आयोगका अनुसार मतदानका लागि मतदान केन्द्रमा करिब दुई लाख ३४ हजार कर्मचारी खटाइने छ भने सोमध्ये एक लाख आठ हजार स्वयम् सेवक स्थानीय स्तरमै भर्ना गरी परिचालन गरिनेछ।

कार्यक्रममा संविधानसभा निर्वाचनका लागि आयोगमा दर्ता भएका ४० वटा र जिल्लामा दर्ता भएका १०८ वटा गरी १४८ वटा राष्ट्रिय पर्यवेक्षण संस्थाहरू निर्वाचन पर्यवेक्षण गर्न सम्बन्धन प्राप्त गरिसकेका छन् भने आयोगले सार्क मुलुकका प्रमुख निर्वाचन आयुक्तहरूलाई संविधानसभा सदस्य निर्वाचनको पर्यवेक्षणका लागि आमन्त्रण गरिएको प्रवक्ता भट्टराईले बताउनुभयो।

प्रवक्ता भट्टराईले कुल एक करोड ७६ लाख ११ हजार मतदाता रहेको संविधानसभाको निर्वाचन घोषणा भएदेखि निर्वाचन परिणाम घोषणा हुँदासम्म हालको अनुमानमा करिब रु. दुई अर्ब ७३ करोड खर्च हुने जानकारी दिनुभयो।

Popularity: 8%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in March, 2008

Most Popular Posts

More news....