ललितकला र संगीत नाट्य प्रज्ञाप्रतिष्ठानको नियुक्तिविरुद्ध पनि अन्तरिम आदेश

February 27th, 2009

एचकेनेपाल डट कम संवाददाता-
सर्वोच्च अदालतले अर्को आदेश नभएसम्मका लागि नेपाल ललितकला तथा सङ्गीत नाट्य प्रज्ञा-प्रतिष्ठानमा भएको नियुक्तिको निर्णय कार्यान्वयन नगर्नु, नगराउनू भनी अन्तरिम आदेश जारी गरेको छ। यसअघि नेपाल प्रज्ञा-प्रतिष्ठानमा नियुक्तिलाई लिएर पनि अन्तरिम आदेश जारी भए पछि सरकारले नियुक्त बदर गरेको थियो।

ललितकला प्रज्ञा-प्रतिष्ठान नियुक्तिविरुद्ध कलाकार किरण मानन्धर र शान्तकुमार तथा सङ्गीत नाट्य प्रज्ञा-प्रतिष्ठान नियुक्तिविरुद्ध नाट्यकर्मी विजय विस्फोट र कृष्ण शाह यात्रीले यही फागुन १३ गते निवेदन दिनुभएको थियो ।

न्यायाधीश गिरीशचन्द्रलालको एकल इजलासले बाटाको म्यादबाहेक-१५ दिनभित्र विपक्षी प्रधानमन्त्री, प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद्को कार्यालय, संस्कृति तथा राज्य पुनःसंरचनामन्त्री र संस्कृति तथा राज्य पुनःसंरचनामन्त्रालयलाई लिखित जवाफ पठाउन पनि आदेश दिएको छ ।

निवेदकहरूले प्राज्ञ सिफारिस समितिको बैठकबिना यही फागुन २ गते प्रधानमन्त्रीले नियुक्ति र मनोनयन गर्नुभएको जिकिर गर्नुभएको छ ।

ललिकला प्रज्ञा-प्रतिष्ठान सिफारिस समितिका सदस्यमा पहिले डा. गङ्गाप्रसाद अकेला र डा. नन्दीश अधिकारी रहनुभएकामा डा. अकेलाका स्थानमा देवेन्द्र थुम्केली रहेको, तर थुम्केली विज्ञ नहुनाका साथै उहाँको नियुक्तिबारे सार्वजनिक जानकारी नदिइएको जिकिर पनि गरिएको छ ।

त्यस्तै सङ्गीत नाट्य प्रज्ञा-प्रतिष्ठान सिफारिस समितिमा पहिले गङ्गाप्रसाद उप्रेती र खुसीराम पाख्रिन रहनुभएकोमा उप्रेतीका स्थानमा कुलानन्द गिरी ल्याइएको पनि कुनै सार्वजनिक जानकारी नगराइएको निवेदनकले दाबी गरेका छन् ।

अदालतले नेपाल प्रज्ञा-प्रतिष्ठानमा भएको सिफारिस र नियुक्ति पनि कानुनसम्मत नभएकाले यही फागुन ११ गते सो निर्णयको अन्तिम किनारा नभएसम्म कार्यान्वयन नगर्नु, नगराउनू भनी अन्तरिम आदेश जारी गरिसकेको छ । सो सम्बन्धमा साहित्यकार विष्णु प्रभातले फागुन ६ गते निवेदन दिनुभएको थियो ।

सरकारले नेपाल प्रज्ञा-प्रतिष्ठान, ललितकला प्रज्ञा-प्रतिष्ठान र नाट्यसङ्गीत प्रज्ञा-प्रतिष्ठानमा क्रमशः इश्वरचन्द्र ज्ञवाली, बाबुलाल पुनमगर र माइला लामालाई नियुक्त गरेको थियो ।

अदालतको सो आदेशपछि स्रष्टाहरूले प्रज्ञा-प्रतिष्ठानको पुनःगठनका लागि दबाब दिन प्राज्ञिक सङ्र्घर्ष समिति गठन गर्ने कलाकार मानन्धर र साहित्यकार प्रभातले बताउनुभयो ।

Recent Videos:

Popularity: 8%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in February, 2009

Most Popular Posts

More news....