नयाँ जिल्ला बनाउनु पर्ने माग

February 27th, 2009

एचकेनेपाल डट कम संवाददाता-
मुलुकमा सङ्घीयताको स्वरुपबारे बहस चलिरहँदा बागलुङ जिल्लाको सुदूरपश्चिमवर्ती जनता क्षेत्र नं.३ लाई छुट्टै जिल्ला बनाइनु पर्ने माग गर्दै आन्दोलित बनेका छन्।

सदरमुकामदेखि अति विकट रहेको सो क्षेत्रका जनतालाई सरकारी सेवा सुविधाहरुबाट बञ्चित गराइएको भन्दै स्थानीय सुदुरपश्चिमवर्ती जनताले बागलुङका २० गाविस र गुल्मीको केही गाविसलाई समेटेर छुट्टै जिल्लाको माग गरेका छन्।

छुट्टै जिल्ला बनाएरै छाड्ने अठोटका साथ आन्दोलित बनेका स्थानीयवासीहरुको नेतृत्व स्थानीय र्सवदलीय टोलीले गरेको छ। टोलीले पहिलो चरणको आन्दोलनको स्वरुप जिल्ला प्रशासनमा क्षेत्र नं.३ लाई छुट्टै जिल्लाको माग सहित नौ बूँदे ज्ञापन पत्र जिल्ला प्रशासन र जिल्ला स्थित सबै पार्टी कार्यालयमा बुझाएको छ। टोलीले यसअघि नै छुट्टै जिल्लाको माग केन्द्रमा पुर्याइसकेको छ।

सदरमुकाम बागलुङ बजारदेखि ३० कोष टाढा रहेको क्षेत्र नं.३ का नागरिकले राज्यबाट पाउनु पर्ने मौलिक अधिकार, नागरिकताको प्रमाण पत्र, रजिष्ट्रेशन, विकास निर्माणका योजनामा सौतेनी व्यवहार गरी दोश्रो दर्जाको नागरिकको रुपमा हेरिएको भन्दै बाध्य भएर छुट्टै जिल्लाको माग गर्नुपरेको प्रमण्डल टोलीका सह-संयोजक तथा नेकपा एमालेका स्थानीय नेता टङ्कप्रसाद पौडेलले बताए।

क्षेत्र नं. ३ मा रणसिंहकिटेनी, सिसाखानी, पाण्डवखानी, रिघा, राजकुत, बुर्तिवाङ, अधिकारीचौर, बोवाङ, दर्लिङ, भिमगिठे, ग्वालीचौर, दगातुन्डाँडा, जलजला, खुङखानी, तमान, बुंगादोभान, खुंगा, निसी, देवीस्थान, बोहरागाँउलगायतका २० गाविस पर्छन् । प्रमण्डल टोलीले द्वन्द्व कालमा विस्थापित मालपोत, नापी, नेपाल बैंक, कृषि विकास बैंक शाखा पुनस्थापना र बुर्तिवाङमा एकीकृत सेवा केन्द्रको स्थापना गर्नुपर्ने मागसमेत गरेको छ।

Recent Videos:

Popularity: 8%

Entry Filed under: News

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

जरुरी सूचना...
- प्रतिक्रिया लेख्दा कृपया सभ्य भाषाको प्रयोग गर्नुहोला।
- असभ्य र आपत्तिजनक शव्दहरु प्रयोग गरिएको प्रतिक्रियालाई स्थान दिइने छैन।
- यदि नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


नेपाली समयः -

पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in February, 2009

Most Popular Posts

More news....