चीनलाई गोप्य सूचना दिएको आरोपमा दुई अमेरिकी नौसेना पक्राउ

वासिंगटन, अमेरिकी नौसेनामा सेवारत दुई सदस्यलाई चीनका लागि जासुसी गरेको आरोपमा पक्राउ गरिएको छ।

अमेरिकन न्याय विभागले बिहीबार सो जानकारी दिएको हो । यी दुईले बेइजिङलाई गोप्य सूचना बेचेको आशंका गरिएको छ, जसमा युद्धपोतहरू र तिनीहरूको हतियार प्रणालीका लागि म्यानुअलहरूका साथै साथै राडार प्रणालीहरूको खाका र ठूलो अमेरिकी सैन्य अभ्यासको योजनाहरू समावेश रहेका छन्।

स्टिङ अपरेशनमा संलग्न एफबीआईको काउन्टर इन्टेलिजेन्स डिभिजनका सुजेन टर्नरले भनिन् कि यी गिरफ्तार हाम्रो लोकतन्त्रलाई कमजोर पार्ने र यसको रक्षा गर्नेहरूलाई धम्की दिनेहरू जनवादी गणतन्त्र चीनको अथक र आक्रामक प्रयासमा काम गरिरहेका छन । उनले भनिन कि चीनले अमेरिकी राष्ट्रिय सुरक्षालाई गम्भीर रूपमा खतरामा पार्न सक्ने संवेदनशील सैन्य जानकारी सुरक्षित गर्न भर्ना भएका कर्मचारीहरूलाई सम्झौता गरेको छ।

न्याय विभागका अनुसार सान डिएगोमा युद्ध जहाज यूएसएस एसेक्समा काम गर्ने एक नाविक जिनचाओ वेईले जहाजको सञ्चालन र यसको प्रणाली, फोटो र भिडियोहरू हस्तान्तरण गर्ने दर्जनौं कागजातहरू फेला पारेका थिए। यसमा तिनीहरूको आफ्नै जहाजको हतियारसँग सम्बन्धित प्राविधिक र मेकानिकल म्यानुअलहरू समावेश थिए। २२ वर्षीय युवकलाई सूचनाका लागि हजारौं डलर खर्चेको आरोप छ। दोषी ठहर भएमा उनले बाँकी जीवन जेलमै बिताउन सक्नेछन्।

अर्को मामलामा न्याय विभागले भन्यो कि २६ वर्षीय पेटी अफिसर वेनहेङ झाओले लस एन्जलसको उत्तरमा नेभल बेस भेन्चुरा काउन्टीमा आफ्नो पोस्टमा लगभग दुई वर्षसम्म चीनको लागि जासुसी गरेका थिए । झाओलाई चिनियाँ गुप्तचर एजेन्टले इन्डो प्यासिफिकमा ठूलो मात्रामा अमेरिकी सैन्य अभ्यासहरू, जहाजको अवतरण समय र स्थानको विवरण सहितको जानकारी प्रदान गर्न लगभग १५ हजार अमेरिकी डलर लिएको आरोप छ।

Comments

comments

81696