परराष्ट्रमन्त्री महेन्द्र बहादुर पाण्डेले बेलायतमा के भने?

धर्मराज अधिकारी / एचकेनेपाल डट कम –
लण्डन। बेलायत भ्रमणमा रहेका परराष्ट्रमन्त्री महेन्द्र बहादुर पाण्डेले देशको लागि राष्ट्रिय स्वाधिनता महत्वपूर्ण हुने बताएका छन्।

प्रवासी नेपाली मञ्च युकेले लण्डनमा आयोजना गरेको भेटघाट कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्री पाण्डेले नेपालको सन्दर्भमा अझ यो महत्वपूर्ण हुने बताए। गैरआवासीय नेपालीहरुको नागरिकता सम्बन्धि मागबारे आफ्नो धारणा राख्दै मन्त्री पाण्डेले राष्ट्रिय स्वाधिनतालाई खलल पुग्ने हिसावले नागरिकता दिन नसकिने दोहो¥याएका थिए।

कार्यक्रममा मन्त्री पाण्डेले आगामी जनवरी महिनासम्म संविधान बन्ने जिकिर गर्दै विगतको संविधानसभामा छलफल हुन बांकी विषयहरुमा छलफल जारी रहेको बताए। संविधानसभमा दलहरुहरुबाट कुनै अवरोध नभएको र संविधान बनाउनेबारे नेकपा माओवादीसंग पनि छलफल चलिरहेको मन्त्री पाण्डेले जानकारी दिए।

राष्ट्रिय अखण्डतामा आंच नआउने तथा, सबै भाषा, धर्म, संस्कृति बोकेका नेपालीहरु अटाउने गरी राज्य पुर्नसंरचना हुने उनले विश्वास लिए। स्थानीय निकायको चुनाव नहुंदा तल्लो तहमा पनि भ्रष्टाचार बढ्दै गएकोले जतिसक्यो चांडै स्थानीय निकायको चुनाव गराउन सरकारले पहल गर्ने उनले बताए। सो अववसरमा सहभागी एनआरएन आइसीसी सदस्य कुल आचार्यले एनआरएनहरुलाई नागरिकता दिन छिमेकी राष्ट्रहरु समस्या नदेख्न आग्रह गरे। त्यस्तै अर्का एनआरएन आइसीसी सदस्य विजन भट्टलेपनि एकपटकको नागरिकलाई सधैं नागरिककै दर्जा दिन आग्रह गरेका थिए। प्रवासी नेपाली संघ बेलायतका अध्यक्ष राम शरण सिखडाले एनआरएनहरुले लगानी गर्न नेपालमा धेरै समस्या झेल्नुपरेको औंल्याए। धेरैजसो सरकारी कार्यलयहरुमा कामकाजमा लागि जांदा नागरिकता अनिवार्य रहेकोले गैरआवासीय नेपालीहरुलाई यसले समस्या पारेको बताए।

एमाले युवा नेता राजेन्द्र पुडासैनीले एनआरएनको नागरिकता मागबारे उच्च स्तरिय आयोग गठन गर्न आग्रह गरे। सो अवसरमा सहभागिहरुले नागरिकता निरन्तरताको माग गर्दै संसार ग्लोवल भिलेज भइसकेको अवस्थामा झिना मसिना कुराहरुमा नेपाल अल्झिरहेको गुनासो गरेका थिए।Comments

comments

95
%d bloggers like this: